Co powinny wiedzieć kobiety o raku piersi?


Rak piersi jest jednym z najczęstszych typów nowotworów wśród kobiet. Dlatego ważne jest, aby kobiety wiedziały, jak rozpoznać raka piersi i jakie są dostępne opcje leczenia.

Jak wygląda diagnostyka raka piersi

Diagnostyka raka piersi to proces polegający na wykrywaniu raka w piersiach. Jest to jeden z najważniejszych kroków w profilaktyce raka piersi i ważne jest, aby wszystkie kobiety wiedziały, jak go przejść.

Pierwszym krokiem w diagnostyce raka piersi jest wykonanie mammografii. To badanie rentgenowskie, które wykorzystuje promieniowanie, aby wykryć zmiany w piersiach i określić, czy są one związane z nowotworem. Badanie to może być wykonywane u lekarza lub w ośrodkach diagnostycznych.

Jeśli lekarz uzna to za wskazane, może też zalecić biopsję piersi. Podczas biopsji lekarz usuwa próbkę tkanki z dotkniętego obszaru i przesyła ją do laboratorium w celu zbadania jej pod mikroskopem. Jeśli w laboratorium stwierdzi się obecność komórek nowotworowych, można zdiagnozować raka piersi.

Wszystkie kobiety powinny regularnie (co najmniej raz w roku) wykonywać badania profilaktyczne raka piersi, w tym mammografię i USG. Mogą one dać wczesne ostrzeżenie przed obecnością nowotworu i pozwalają lekarzom na szybką reakcję.

Jak leczy się raka piersi?

Leczenie raka piersi może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej stosowane są terapie złożone, obejmujące operację, radioterapię, chemioterapię i hormonoterapię.

Operacja może polegać na usunięciu części lub całej piersi, zgodnie z zaleceniami lekarza. Następnie lekarz może zalecić radioterapię, w której wykorzystuje się promieniowanie do niszczenia komórek nowotworowych.

Chemioterapia jest kolejnym ważnym elementem leczenia raka piersi. Polega na podawaniu leków przez długi okres czasu, aby zniszczyć komórki nowotworowe. Hormonoterapia jest stosowana, jeśli komórki nowotworowe są wrażliwe na hormony. Leki te zmieniają poziomy hormonów, co ma na celu zmniejszenie wzrostu guza.


Rak piersi

Czym jest mastektomia i kiedy jest wykonywana

Mastektomia to chirurgiczny zabieg usunięcia jednej lub obu piersi. Może zostać wykonana w celu zapobiegania rakowi piersi, jeśli istnieje wysokie ryzyko wystąpienia tej choroby, lub w celu leczenia już istniejącego raka piersi. Mastektomia może być wykonywana wraz z innymi leczeniami, takimi jak chemioterapia i radioterapia, lub jako samodzielny zabieg.

Mastektomia jest często wykonywana, gdy rak został zdiagnozowany we wczesnym stadium i jest mało prawdopodobne, żeby inne leczenia były skuteczne. Zabieg może również być zalecany, jeśli rak został zdiagnozowany we wczesnym stadium, ale guz jest duży lub jeśli guz jest mniejszy, ale obecny jest w wielu miejscach w tej samej piersi. Mastektomia może być również zalecana dla kobiet, które mają bardzo duże ryzyko wystąpienia raka piersi, na przykład przez genetyczne predyspozycje.

Decyzja dotycząca wykonania mastektomii powinna być podjęta po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich opcji leczenia i korzyści związanych z tym zabiegiem. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz powinien skonsultować się z pacjentką, aby ustalić, czy mastektomia jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wspierać kobiety zmagające się z rakiem piersi

Kiedy kobieta zmaga się z rakiem piersi, jej życie może wywrócić się do góry nogami. Leczenie choroby może być trudne, a stres i obawy są często nieuniknione. Dlatego wsparcie bliskich osób jest dla nich tak istotne. Oto kilka sposobów, w jaki można wspierać kobiety zmagające się z rakiem piersi:

  • Jeśli nie możesz być obecny na żywo, to wyrażaj swoje wsparcie poprzez rozmowy telefoniczne lub wideokonferencje.
  • Zachęcaj ją do mówienia o swoich uczuciach: Wiadomo, że trudno jest mówić o swoich uczuciach, ale jest to bardzo ważne dla każdej osoby zmagającej się z chorobą nowotworową. Pozwól jej mówić o swoich obawach, lękach i smutku - to pomoże jej to sobie poradzić z trudnymi emocjami.
  • Drobne gesty mogą znaczyć dla niej więcej niż myślisz. Możesz wysłać jej kartkę z życzeniami, zaprosić na lunch czy przygotować posiłek. Te drobne gesty mogą naprawdę wiele znaczyć.
  • Zapewnij jej opiekę medyczną: Pomóż jej znaleźć odpowiedniego lekarza, zadbać o zaplanowane wizyty i przygotować się do nich.

Dodany przez: dr.Acula · 22-12-22