Oddział Neurologiczny / Udarowy


Udary są spowodowane przerwaniem w dopływie tlenu i składników odżywczych do mózgu. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zablokowanie, krwawienie lub brak przepływu krwi.

Udar jest nagłym przypadkiem z komplikacjami zagrażającymi życiu i jest klasyfikowany jako nagły przypadek medyczny.

Udar mózgu – co to takiego?

Udary mózgu są główną przyczyną niepełnosprawności osób dorosłych na całym świecie. Są wyniszczające i mogą wpływać na zdrowie i życie człowieka przez wiele lat.

Udar ma miejsce, gdy dopływ krwi do części mózgu zostaje przerwany, co może prowadzić do paraliżu jednej strony ciała lub utraty czucia w ręce lub nodze. Każda nagła zmiana ruchu, wzroku, mowy lub języka powinna służyć jako znak ostrzegawczy, że dana osoba może mieć udar.

Leczenie udaru mózgu – jakie są możliwości?

Około 85% udarów ma charakter pierwotny, co oznacza, że tętnica dostarczająca krew do mózgu jest zablokowana przez skrzep krwi lub tętniak.

Pierwsza pomoc dla ofiary udaru:

  • Trzymaj ją w cieple i chroń przed wstrząsami.
  • Usuń wszelkie przedmioty z dróg oddechowych.
  • Kontroluj krwawienie z ust lub nosa.
  • Udrożnij drogi oddechowe, odchylając głowę do tyłu, jeśli nie oddycha samodzielnie (można to zrobić palcami).
  • Monitoruj, jak wyglądają i słuchaj, jak kaszlą i mówią.
  • Zadzwoń pod numer alarmowy, jeśli nie zareaguje w ciągu 5 minut od zabiegu, zemdleje lub straci przytomność.

Lekarz

Jak wspomóc powrót do zdrowia po udarze?

Udar jest niebezpiecznym stanem, który może prowadzić do upośledzenia i niepełnosprawności. Istnieje wiele metod leczenia udaru, ale długoterminowe efekty nie zawsze są w pełni odwracalne.

Po udarze ważne jest, aby nie spieszyć się z rehabilitacją, ponieważ w niektórych przypadkach może to pogorszyć sytuację. Należy również pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia dla osób po udarze.

Rehabilitacja może zająć dużo czasu i wysiłku, w zależności od tego, jak ciężki był udar – można ją przeprowadzić na kilka sposobów, takich jak terapia fizyczna i zajęciowa, terapia logopedyczna, rehabilitacja poznawcza itp. w połączeniu ze sobą w celu znalezienia tego, co działa najlepiej dla danego pacjenta podczas pracy nad jego wyzdrowieniem.

Oddział neurologiczny / udarowy jak się do niego dostać?

Udary są główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności na całym świecie, jednak w dużej mierze pozostają niezauważone, ponieważ są nieoczekiwanymi objawami. Gdy zauważysz objawy udaru u kogoś bliskiego, powinieneś powiadomić pogotowie, by jak najszybciej dostać się na oddział. Każde sekundy się liczą!


Dodany przez: dr.Acula · 16-06-22