USG piersi - jak się do niego przygotować


W przypadku badań przesiewowych w kierunku raka piersi, ultrasonograf użyje USG, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości lub guzy w piersi, które mogą być rakowe.

USG piersi to metoda diagnostyczna, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wnętrza Twojego ciała. Jest zwykle stosowany u kobiet, które szukają wczesnych objawów raka piersi lub które są narażone na wysokie ryzyko jego rozwoju.

USG piersi - co oznacza wynik?

Wynikiem badania USG piersi jest zestaw obrazów, który zawiera widoki trójwymiarowe, obrazy kolorowe i przekroje.

Połączenie tych trójwymiarowych widoków, kolorowych obrazów i przekrojów ułatwia pacjentowi przeglądanie wyników w kompleksowy sposób.

Analiza obrazów USG piersi jest często wykonywana w celu wykrycia nieprawidłowej zmiany wielkości lub kształtu, a także nieprawidłowości obserwowanych przy zmianach włóknisto-torbielowatych piersi, takich jak guzki.

Badania USG piersi mogą czasami dawać wyniki fałszywie dodatnie, co może być spowodowane błędami technicznymi i warunkami, w których urządzenie nie zostało odpowiednio skalibrowane. Dlatego w przypadku negatywnego wyniku badania USG zalecamy zasięgnięcie drugiej opinii innego lekarza.


szpital

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania USG piersi?

Należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania, których nigdy nie należy ignorować podczas wykonywania badania USG:

Badania USG są często wykonywane w trakcie diagnozy raka piersi, ale istnieją sytuacje, które wymagają ostrożności i należy je omówić z lekarzem.

Istnieje kilka warunków, które mogą stanowić przeciwwskazanie do badania USG:

  • Cienkie przedmioty w okolicy (implanty piersiowe, założone na stałe cewniki centralne)
  • Znana historia DIC (rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe)
  • Dożylne podanie kontrastu w ciągu 48 godzin
  • Pacjenci, którzy przeszli wcześniej radioterapię z powodu raka piersi lub innych nowotworów.

Jakie są wskazania do wykonania badania USG piersi?

Jednym ze wskazań do badania USG są pacjentki po mammografii z nieprawidłowymi zmianami w piersi. Kobiety, które odczuwają ból, zgrubienia lub wszelkiego rodzaju obrzęki lub zauważają zmiany w rozmiarze, kształcie lub kolorze piersi, powinny jak najszybciej udać się do lekarza.


Dodany przez: dr.Acula · 26-07-22